„Środa z Ambasadorem” w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej

Ilustracja do artykułu AWL-mini.promo.png

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej został uhonorowany tytułem „Ambasadora Województwa Lubelskiego” w 2014 roku. Ten prestiżowy tytuł to ogromna nobilitacja dla instytucji sektora ochrony zdrowia. Statuetka „Ambasadora” została przyznana za działalność budującą pozytywny wizerunek naszego regionu  w kraju i za granicą.

W dn. 28 sierpnia 2019r. w bialskim szpitalu odbyło się spotkanie z cyklu – „Środa z Ambasadorem”. W spotkaniu udział wzięli Wicemarszałek Województwa Lubelskiego- - Dariusz Stefaniuk, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej – Dariusz Oleński.

Bialska placówka od lat uzyskuje wysoką ocenę pacjentów, wysokie noty instytucji zewnętrznych oraz dodatni wynik finansowy, jednocześnie inwestując w nowe i nowoczesne rozwiązania poprawiające poziom leczenia.

Bardzo dużą uwagę szpital przywiązuje do jakości świadczonych usług. Potwierdzeniem tego jest przede wszystkim zadowolenie pacjentów wyrażane w badaniach satysfakcji oraz  posiadane przez szpital certyfikaty w wyróżnienia. Certyfikat Akredytacyjny Ministerstwa Zdrowia posiadany niezmiennie od 1999 roku oraz certyfikaty Zintegrowanego Systemu Jakości według norm ISO: 9001, 14001, 18001 i 27001. Rok 2018 przyniósł spektakularne sukcesy. Szpital zdobył tytuł Symbolu Nowoczesnych Usług Medycznych oraz został liderem 15 jubileuszowej edycji rankingu „Bezpieczny Szpital 2018” organizowanego przez Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) we współpracy z dziennikiem „Rzeczpospolita". Bialska placówka została zwycięzcą po raz drugi w skali kraju, zajmując pierwsze miejsce w Polsce.

Szpital w Białej Podlaskiej, jako Ambasador, jest reprezentantem województwa, wyróżniającym się twórcą dobrych rozwiązań, przykładem do naśladowania w Polsce i za granicą. Wiele delegacji z całej Polski odwiedza nasz szpital i podpatruje rozwiązania organizacyjne zastosowane w naszej placówce.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej wciąż podnosi jakość oferowanych świadczeń . Jedną z metod dbania o jakość są inwestycje.

W latach 2016-2017 powstał innowacyjny Ośrodek Opieki Medycznej – „Domowy Szpital”. Jest to zespół długoterminowej opieki medycznej dla osób przewlekle chorych oraz w stanach paliatywnych. Sam budynek zdobył ogólnopolską nagrodę Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Kryształową Cegłę, a realizowana przez szpital organizacja świadczeń jest przykładem ogólnopolskim. Cechą wyjątkową tego projektu jest to, że w całości został sfinansowany z własnych środków szpitala.

Szpital tworzy obszary specjalnie nadzorowane. Przykładem jest obszar, gdzie realizowany jest program KOC, czyli koordynowanej opieki nad kobietą w ciąży, o nazwie „Kobieta – Matka – Dziecko”. Działa również KOS, czyli program opieki nad pacjentem po zawale serca. Od 2018 roku szpital prowadzi „Akademię Zdrowego Serca” – cykl spotkań edukacyjnych skierowanych do pacjentów kardiologicznych oraz ich bliskich.

W latach 2017 – 2019 szpital jest liderem projektu partnerskiego szpitali wojewódzkich województwa lubelskiego. Wartość projektu to 164 mln złotych, a w szpitalu w Białej Podlaskiej w ramach projektu modernizujemy blok operacyjny i powstaje w nim sala operacyjna hybrydowa.

Szpital w Białej Podlaskiej jest Ambasadorem Województwa Lubelskiego również za granicą. Współpraca zagraniczna dotyczy szpitali w : Niort we Francji , Tokio w Japonii, Reikiaviku  w Islandii , Tałdykorganie w Kazachstanie, Brześciu na Białorusi, Rownie na Ukrainie. Szczególna współpraca odbywa się ze szpitalem w Brześciu na Białorusi, z którym realizujemy kolejne projekty w ramach programu współpracy transgranicznej PL-BY-UA. Tematyka to kardiologia i bezpieczeństwo epidemiologiczne. Ich wspólna wartość to ponad 6 mln Euro. Współpraca ze szpitalem w Tokio dotyczy endoskopii układu pokarmowego. Przyjmowaliśmy gości ze szpitali ze wszystkich wymienionych miast. Wszystkie delegacje z uznaniem wypowiadały się o naszych dokonaniach. W przypadku Kazachstanu w szpitalu prowadziliśmy szkolenia dla dyrektorów szpitali z całego kraju.

W 2019 roku rozpoczęła się budowa nowego pawilonu, do którego przeniesione zostaną oddziały onkologii oraz hematologii. Inwestycje związane z rozwojem "Bialskiej onkologii" to obecnie sztandarowy projekt, wart ponad 60 mln zł. Jego zakończenie planowane jest w trzecim kwartale 2020 roku.

Od 2017 roku wydajemy czasopismo „Twój Lekarz” skierowane do naszych pacjentów.

Od 2015 roku szpital jest organizatorem konferencji międzynarodowej „Polsko – Białoruski Szczyt Zdrowia”. W tym roku odbędzie się jej jubileuszowa 5 edycja. Wśród uczestników konferencji, która cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem byli ministrowie zdrowia Polski – Konstanty Radziwiłł i Białorusi - Igor  Łosicki.  Gościem był również Ambasador Republiki Białorusi w Polsce.

W 2015 roku, Dyrektor szpitala Dariusz Oleński uzyskał tytuł Menadżera Roku i odebrał go z rąk Ministra Zdrowia.

Ważne wyzwania na kolejne lata to zwiększenie możliwości realizowania programów lekowych dla pacjentów onkologicznych oraz otwarcie  oddziału neurochirurgicznego. Rozszerzony zostanie zakres usług „Domowego Szpitala” w obszarze teleopieki i pielęgnacji pacjentów w ich domach. Planowane jest uruchomienie wypożyczalni profesjonalnego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego: m.in. dobrych zestawów kąpielowych czy specjalnych łóżek z materacami przeciwodleżynowymi, które trafią do domów chorych objętych przez placówkę opieką. Obecnie trwają prace w ramach inwestycji „odcinka krążenia pozaustrojowego" z ECMO w oddziale kardiologicznym.