5 maja Światowy Dzień Higieny Rąk

Ilustracja do artykułu higienarak.png

„Higiena rąk to bezpieczna opieka” - trwający już 10 lat program, który jest nakierowany na redukowanie liczby zakażeń poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia na całym świecie nadal się rozwija. Polska przystąpiła do tego programu w 2013 roku. Istotą całej akcji jest fakt, iż tak prosta czynność jak mycie i dezynfekcja rąk istotnie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa opieki nad pacjentami.

Jednym z jego elementów jest Światowy Dzień Higieny Rąk przypadający na dzień 5 maja. To święto skupiające się na poprawie higieny rąk personelu medycznego oraz osób, które odwiedzają chorych. Personel szpitala, pacjenci, a nawet odwiedzający mogą być przenosicielami chorobotwórczych drobnoustrojów na swoich rękach.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej będący uczestnikiem programu od 2017r. wspiera inicjatywę i pomaga reklamować Światowy Dzień Higieny Rąk.

W naszym szpitalu doskonale wiemy, że właściwa higiena rąk praktykowana we właściwym momencie ratuje życie. Świadomość, że wielu tragedii ludzkich można byłoby uniknąć gdyby higiena rąk była przestrzegana nie tylko przez personel medyczny, ale przez wszystkich ludzi zwłaszcza osoby odwiedzające swoich bliskich w szpitalu.

Dostępne materiały informacyjne:

We wszystkich oddziałach są rozmieszczone podstawowe informacje dotyczące zasad zachowania higieny rąk w postaci plakatów: 5 momentów higieny rąk, tablic mycia i dezynfekcji rąk.

Na tablicy informacyjnej w holu głównym szpitala oraz we wszystkich oddziałach  umieszczone zostały plakaty informacyjne dotyczące ogłoszonego przez WHO Światowego Dnia Higieny Rąk. Zamieszczając w szpitalu plakaty pomagamy zwiększyć globalną świadomość w zakresie zapewnienia i promowania bezpiecznej opieki, na którą zasługują nasi pacjenci.

dr n. med. Joanna Kozłowiec
                                                                                                               Zastępca Dyrektora ds. Rozwoju Szpitala