Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Ilustracja do artykułu karmienie.mini.png

W dniach 1 – 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Zapoczątkowany został 1 sierpnia 1990 roku z inicjatywy World Alliance Breastfeeding Action, kiedy to 29 państw, między innymi Polska, podpisało we Florencji deklarację dotyczącą „Ochrony, Propagowania i Wspierania Karmienia Piersią".

Z okazji Światowego Tygodnia Karmienia piersią Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował szkolenia e-learningowe, których celem jest podniesienie świadomości kobiet w ciąży oraz rozszerzenie i usystematyzowanie wiedzy pracowników ochrony zdrowia na temat karmienia piersią. Szkolenia dostępne są na stronie https://akademia.nfz.gov.pl/o-karmieniu-piersia-2/.

Eksperci zalecają karmienie dziecka wyłącznie piersią przez pierwsze półrocze życia, a następnie wprowadzanie żywności uzupełniającej wraz z kontynuacją karmienia piersią do ukończenia drugiego roku życia lub dłużej. W zaleceniach nie ustalono górnej granicy trwania karmienia piersią, pozostawiając to decyzjom matki.

Karmienie piersią to nie tylko korzyści dla dziecka i dla mamy, ale i dla całego społeczeństwa - zdrowotne, ekologiczne i ekonomiczne.

 

Źródło: http://www.nfz.gov.pl/

                                                                                     Rzecznik Prasowy
                                                                                      Magdalena Us

Powrót na początek strony