Relacja ze Światowego Dnia Wcześniaka w WSzS 2019

Ilustracja do artykułu Szpital podświetlony na kolor fioletowy.jpg

W Światowy Dzień Wcześniaka – 17go listopada w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej o godz. 16.00 zgromadziły się wcześniaki wraz z rodzicami na uroczystej inauguracji ich święta.

Światowy Dzień Wcześniaka powstał z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami oraz Fundacji Wcześniak.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, a w szczególności Oddział Neonatologiczny im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy włączyły się już po raz piąty w obchody święta. Jest to szczególny czas, w którym wspieramy małych wojowników i ich rodziców.

17 listopada na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także na celu zwrócenie uwagi na szereg problemów z jakimi muszą się zmierzyć od pierwszych minut życia. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie oraz jakie są tego konsekwencje.

Kulminacyjnym momentem jest podświetlenie budynków na kolor fioletowy, który jest symbolem obchodów Światowego Dnia Wcześniaka. Nasz szpital, jak co roku również został podświetlony na kolor wcześniaków.

Ponadto na najmłodszych czekały liczne atrakcje – animacje, malowanie twarzy, gry i zabawy, atrakcje plastyczne oraz słodki poczęstunek.

 

Wcześniaki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w 2019 roku

W 2019 roku do 14go listopada urodziło się 214 wcześniaków (92 dziewczynek i 122 chłopców). 98 dzieci ważyło poniżej 2500g. W tym roku na świat przyszły 28 pary bliźniąt.

Najmniejsze wagowo dziecko ważyło 480g (22 tydzień ciąży).

                                                                                      Rzecznik Prasowy
                                                                                      Magdalena Us

Powrót na początek strony