XX-lecie Oddziału Neonatologicznego

Ilustracja do artykułu konferencja.mini.png

W dn. 7 września 2018 roku obchodziliśmy XX-lecie Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

Z tej okazji zorganizowano konferencję pt. „Neonatologia wczoraj i dziś".

Wśród prelegentów znaleźli się:

lek. Riad Haidar – Lekarz Kierujący Oddziałem Neonatologicznym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej, który wygłosił prezentację pt. „Historia Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej"

prof. zw. dr hab. Ewa Helwich – Konsultant Krajowy w Dziedzinie Neonatologii, która zaprezentowała wystąpienie pt. „Aktualne Immunizacje Synagisem"

prof. dr hab. med. Ryszard Lauterbach – Kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, który zaprezentował wykład pt. „Nieinwazyjne wsparcie oddechowe w terapii noworodka"

dr med. Tomasz Szczapa – Katedra Neonatologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, prezentując wykład pt. „Wprowadzenie do terapii HFNC"

Kilka słów z historii oddziału...

Za rok narodzin Oddziału Neonatologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej można uznać rok 1996, gdy zaczęto przygotowywać bazę lokalową niezbędną do utworzenia 2 lata później PINN – Pododdziału Intensywnego Nadzoru Noworodka. Jego uroczyste otwarcie miało miejsce 26 czerwca tego roku, zaś działalność oddział rozpoczął pierwszego dnia lipca. 6 lipca 1998 roku przyjął pierwszego małego pacjenta.

W początkowym okresie funkcjonowania oddziału jego kadrę stanowiło 3 lekarzy: Riad Haidar, Joanna Sobczak i Teresa Tymińska-Surówka. Gdy jednak potrzeby terapeutyczne pacjentów rosły, załoga stale się powiększała. Kolejne lata to okres intensywnej pracy personelu oddziału na rzecz dobra maluchów, które trafiają pod jego opiekę. Oddział startował z 6 stanowiskami intensywnego nadzoru. Po reformie i rozbudowie dysponuje 6 stanowiskami OIOM, 12 pozostałych stanowisk można bardzo szybko, w razie potrzeby, przystosować do intensywnej terapii. Oddział realizuje także system rooming-in – ma 24 miejsca pozwalające na przebywanie mamom i noworodkom w jednym pokoju, co ma sprzyjać ich komfortowi, kontynuacji bliskiej relacji i ułatwiać karmienie dziecka piersią. Uwieńczeniem wysiłku i wkładu pracy było nadanie Oddziałowi Neonatologicznemu III stopnia referencyjności w 2007 roku. Trzystopniowa skala referencyjności powstała w celu oznaczenia wyspecjalizowania szpitala lub oddziału, określenia jego możliwości udzielania skomplikowanej pomocy w trudnych przypadkach. Trzeci stopień – najwyższy – otrzymują te placówki, w których istnieją warunki do opieki nad noworodkami urodzonymi przed 31. tygodniem ciąży, które nie mogą jeszcze samodzielnie funkcjonować. Często cierpią one na wrodzone wady rozwojowe, wady serca. Mogą mieć zaburzenia oddychania, zaburzenia metaboliczne i konieczne jest ich pozajelitowe żywienie. Ich masa urodzeniowa jest bardzo mała, wymagają sztucznej wentylacji i są narażone na niebezpieczne zakażenia. Pomoc w takich przypadkach może świadczyć tylko wysoko wyspecjalizowany szpital – najczęściej III stopień referencyjności nadaje się szpitalom klinicznym uczelni państwowych, prowadzącym działalność badawczą. Oddział Neontologiczny w Białej Podlaskiej może sprawować taką opiekę przede wszystkim dzięki wyposażeniu w specjalistyczny sprzęt ufundowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której imię nadano mu 7 sierpnia 2010 roku. Do grona dobrodziejów i przyjaciół oddziału personel zalicza także dr n. med. Henrykę Sawulicką-Oleszczuk, która jako konsultant wojewódzki ds. neonatologii wspierała go i kibicowała powodzeniu przedsięwzięcia.

Od 1 lipca 1998 roku oddział przyjął ok. 25 000 noworodków, w tym ok. 2300 wcześniaków. Obecnie pracuje na oddziale 8 lekarzy i 26 pielęgniarek i położnych. Oddział współpracuje z placówkami z regionu i z całego kraju, przyjmuje małych pacjentów urodzonych w innych szpitalach: w Siedlcach, w Radzyniu Podlaskim, w Międzyrzecu Podlaskim, Parczewie. Jego pacjenci, w ramach współpracy z placówkami krajowymi, w razie potrzeby są kierowani na potrzebne badania i konsultacje do Centrum Zdrowia Dziecka i Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Pozwala to na stworzenie kompleksowej opieki nad potrzebującymi szczególnego nadzoru medycznego i terapeutycznego noworodkami.