Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej realizował projekt pn. „Budowa zintegrowanego systemu e-usług w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej”, dofinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego 2014-20120, Oś priorytetowa II Cyfrowe Lubelskie, Działanie 2.1 Cyfrowe Lubelskie. W dniu 26.07.2018 roku Szpital podpisał z Województwem Lubelskim umowę o dofinansowanie  projektu.

Celem głównym projektu było stworzenie spójnego i sprawnego systemu IT w WSzS w Białej Podlaskiej, dostarczającego e-usługi zdrowotne na poziomie lokalnym, jak i krajowym w sposób efektywny pod względem jakości i kosztów.

Projekt przewidywał uzupełnienie infrastruktury techniczno-systemowej, integrację obecnych systemów i zapewnienie interoperacyjności - wymianę EDM z Platformą Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych  o Zdarzeniach Medycznych (P1), opieką szpitalną, AOS, POZ. Zawierał rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo w zakresie gwarancji ciągłości prowadzenia EDM, platform regionalnych, w tym szczególnie w zakresie wymiany i długoterminowego przechowywania EDM.

W ramach projektu został uruchomiony również szereg nowych elektronicznych usług podnoszących jakość i wspierających procesy udzielania świadczeń zdrowotnych, m. in. e-Pacjent, e-Kontrahent, e-Wywiad, e-Obchód, e-Ankieta, e-Załącznik i e-Zgoda, e-Dokumentacja. Zakupiony został system HIS oraz systemy gabinetowe. Odbyły się również szkolenia personelu w zakresie tworzenia i przechowywania EDM oraz obsługi nowych e-usług.

W ramach projektu wprowadzono udogodnienia zapewniające elektroniczną dostępności usług publicznych dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla pacjentów słabowidzących lub niewidomych zgodnie ze standardami WCAG 2.0.

Dzięki wprowadzonym w systemie zmianom znacząco skróci się czas oczekiwania na świadczenie medyczne, oraz zapewnione zostanie lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich i organizacyjnych Szpitala.

Okres realizacji rzeczowej projektu to 23.01.2018-16.12.2019.

Wartość projektu: 3.017.388,04 PLN
Dofinansowanie projektu z UE: 2.521.533,78 PLN