Relacja z Konferencji Naukowo-Szkoleniowej „Koordynowana opieka nad pacjentem internistycznym”

W dniach 21-22 października br. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej oraz w Zamku w Janowie Podlaskim odbyła się Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Koordynowana opieka nad pacjentem internistycznym”.

Konferencja zgromadziła grono ekspertów z całej Polski w dziedzinie nefrologii, diabetologii, geriatrii i kardiologii. Była to doskonała okazja do integracji środowiska tych specjalistów oraz lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Prelegenci przedstawili niezwykle interesujące wykłady prezentujące zakresy tematyczne konferencji. Konferencja przyczyniła się do dyskusji nad koordynowaną opieką nad pacjentem internistycznym. Była to dokonała okazja do wymiany wiedzy i poglądów na ten temat.

Mamy nadzieję, że konferencja stanie się początkiem cyklu spotkań w zakresie koordynacji opieki nad pacjentami internistycznym oraz tradycją spotkań lekarzy różnych specjalizacji. Takie przedsięwzięcie jest doskonałą okazją do realizacji nowych projektów, współpracy i integracji pomiędzy lekarzami różnych specjalizacji.

Poniżej prezentujemy wystąpienia prelegentów:

Gellert Ryszard - Wykład inauguracyjny "Epidemia chorób nerek - czy zatrzymamy tsunami niewydolności nerek

Brzósko Szymon - Koordynowana opieka nad pacjentem nefrologicznym

Fryc Justyna - Do czego zmierzamy w leczeniu chorób nerek współczesne leczenie nefroprotekcyjne

Klejna Katarzyna Julia - Zwiastuny chorób nerek - wczesna diagnostyka przewlekłej choroby nerek

Załuska Wojciech - Serce i nerki - razem czy osobno?

Rydzewska-Rosołowska Anna - Niewydolność nerek, cena jaką płaci serce

Tomaszuk-Kazberuk Anna - Nowoczesne leczenie pacjentów z niewydolnością serca

Zgliczyński Wojciech - Kliniczne podejście do zaburzeń gospodarki węglowodanowej w endokrynopatiach

Mrozikiewicz-Rakowska Beata - Leczenie etiologiczne cukrzycy typu II - czy nowy paradygmat stanie się szansą na poprawę kontroli metabolicznej cukrzycy

Kuryłowicz Alina - Cukrzyca typu LADA

Borowiec Maciej - Cukrzyca typu MODY - kiedy o niej myśleć i jak ją leczyć?

Hryszko Tomasz - Wykład wprowadzający "Leczenie nerkozastępcze - początek, a nie koniec

Macech Paweł - Dostępy do hemodializ

Brzósko Szymon - Dializa otrzewnowa jako alternatywne leczenie PChN dla aktywnych pacjentów

Małyszko Jolanta - Metformina - komu, kiedy i dlaczego