17 listopada - Światowy Dzień Wcześniaka

Ilustracja do artykułu dzienwczesniaka.png

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej włącza się w obchody Światowego Dnia Wcześniaka, przypadające 17 listopada

Światowy Dzień Wcześniaka powstał z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami oraz Fundacji Wcześniak. 17 listopada jest dniem, w którym wspieramy małych wojowników i ich rodziców. Warto tego dnia mieć na sobie coś fioletowego.

17 listopada na całym świecie odbywają się różnego rodzaju akcje, które przede wszystkim mają na celu pokazanie maluchom i ich rodzicom, że nie są sami. Światowy Dzień Wcześniaka ma także na celu zwrócenie uwagi na szereg problemów z jakimi muszą się zmierzyć od pierwszych minut życia. Wielu ludzi nie jest świadomych, jak wiele dzieci przychodzi na świat przedwcześnie oraz jakie są tego konsekwencje.

Wcześniaki w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w 2020 roku*

W 2020 roku do 16go listopada urodziło się 196 wcześniaków / 1169 dzieci urodzonych ogółem.

89 dzieci ważyło poniżej 2500g. W tym roku na świat przyszło 16 par bliźniąt.

Najmniejsze wagowo dziecko ważyło 660g.

*stan na 16.11.2020