Zespół Pracowni Endoskopowych

KIEROWNIK

lek. med. Marta Łukasik – specjalista IIo z chirurgii ogólnej

 

PIELĘGNIARKA KOORDYNUJĄCA

mgr Magda Sosnowska

 

KONTAKT Z PRACOWNIĄ:

Kierownik 83 414 76 16
Rejestracja

83 414 76 14
83 414 76 15

e-mail zpe@szpitalbp.pl

 

Rejestracja na badania endoskopowe zlokalizowana jest na parterze budynku Bialskiej Onkologii.

Rejestracja telefoniczna, osobista lub przez osoby trzecie oraz odbiór wyników badań histopatologicznych odbywa się w godzinach od 7.30 do 15.00.

 

SPECYFIKA PRACOWNI:

W Zespole Pracowni Endoskopowych zatrudnieni są lekarze o dużym doświadczeniu, wszyscy posiadają tytuł specjalisty z zakresu gastroenterologii jak również certyfikaty umiejętności wykonywania badań endoskopowych Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii.

Pracownia Endoskopowa zlokalizowana na parterze budynku Bialskiej Onkologii. Pracownia dysponuje pięcioma gabinetami endoskopowymi, w których wykonywane są badania gastroskopowe oraz kolonoskopowe. W pracowni znajduje się sala przygotowawczo-wybudzeniowa z 8 stanowiskami gdzie pacjenci przygotowywania są do badania a także gdzie są nadzorowani po badaniu. Do sali przylega 6 toalet ze specjalnymi deskami japońskiej firmy TOTO. Badania wykonywane są na najwyższej jakości sprzęcie 4K firmy Olympus. Wszystkie 5 gabinetów wyposażonych jest w identyczne tory wizyjne, które wyposażone są w procesor Evis X1, który posiada szereg innowacyjnych możliwości diagnostycznych takich jak Extended Depth of Field (EDOF) czyli łączenie dwóch obrazów o różnych ogniskowych, Red Dichromatic Imaging (RDI) - czyli obrazowanie dichromatyczne pozwalające na lokalizację miejsca krwawienia czy Narrow Band Imaging (NBI) czyli obrazowanie w wąskim paśmie światła, które wspomaga wczesne wykrywanie zmian chorobowych jak również bardziej szczegółową wizualizacją o wyższym kontraście pomaga w ten sposób w diagnostyce jakościowej. Pracownia Dysponuje 3 stanowiskami do mycia endoskopów - każde  wyposażone w myjnie na 2 endoskopy a także specjalnymi szafami do przechowywania 24 endoskopów. Nad bezpieczeństwem pracy pracowni czuwa system trackingu endoskopów oraz system archiwizacji badań.

Badania i zabiegi wykonywane w Pracowni:

  • Gastroduodenoezofagoskopia (badanie przełyku, żołądka oraz dwunastnicy),
  • Kolonoskopia,
  • Sigmoidoskopia,
  • Test ureazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori,
  • Pobieranie wycinków do badania histopatologicznego zmian w błonie śluzowej,
  • Polipektomia (usuwanie polipów z błony śluzowej przewodu pokarmowego),
  • Usuwanie ciał obcych,
  • Tamowanie krwawień z górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego,
  • Zakładanie gastrostomii odżywczych metodą endoskopową,
  • EUS (endosonografia górnego odcinka przewodu pokarmowego).

 

W Zespole Pracowni Endoskopowych wykonywane są badania endoskopowe u pacjentów hospitalizowanych i ambulatoryjnych w tym pacjentów objętych Szybką Terapią Onkologiczną.

Realizowany jest również program badań przesiewowych w kierunku wykrywania raka jelita grubego.

Zespół Pracowni Endoskopowych

Powrót na początek strony