Lekarze Oddziału Kardiologii Inwazyjnej wykonali pierwsze zabiegi PFO

Zespół medyczny Oddziału Kardiologii Inwazyjnej WSzS w Białej Podlaskiej.

W styczniu lekarze Oddziału Kardiologii Inwazyjnej kierowanego przez pana doktora Sebastiana Wójcika wykonali pierwsze zabiegi zamknięcia przetrwałego otworu owalnego (PFO).

Jest to zabieg z dziedziny kardiologii inwazyjnej, przeprowadzany przeznaczyniowo, który ma na celu zamknięcie drożnego otworu owalnego, czyli defektu w przegrodzie między prawym, a lewym przedsionkiem serca. PFO to wrodzona wada serca, w której istnieje drożność między prawym i lewym przedsionkiem.

W normalnych warunkach PFO zamyka się samoistnie do 12 miesiąca życia, jednak ocenia się że nawet do kilkunastu procent dorosłych ma drożny otwór owalny. U większości z tych pacjentów przetrwały otwór owalny nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych. Problem pojawia się u młodych dorosłych, którzy doznają udaru mózgowego i nie można go wyjaśnić innymi przyczynami zdrowotnymi, jak migotanie/trzepotanie przedsionków, czy zwężenia w zakresie tętnic mózgowych i kręgowych. Szacunki i badania w zależności od źródła podają, że u młodych pacjentów po udarach mózgowych zamknięcie otworu owalnego zmniejsza ryzyko następnego udaru o 50-80%.

Decyzję o przeprowadzeniu operacji otworu PFO podejmuje zespół lekarzy składający się z neurologa, kardiologa inwazyjnego, kardiologa wykonującego echo serca, po dokładnej ocenie sytuacji klinicznej pacjenta, badań obrazowych, a także po uwzględnieniu ewentualnych objawów i ryzyka związanych z drożnym PFO.

W bialskim szpitalu wykonano cztery zabiegi tego typu. Pacjenci następnego dnia po operacji zostali wypisani do domu. Wszystkie zabiegi przebiegły pomyślnie. Pacjenci wyrażają ogromne zadowolenie, że taki nowatorski zabieg jest wykonywany w bialskim szpitalu. Dotychczas pacjenci z takimi schorzeniami musieli szukać pomocy w innych dużych ośrodkach np. w Warszawie.