Różowy październik – Miesiąc Świadomości Raka Piersi

Różowy Październik - Miesiąc Świadomości Raka Piersi.png

Październik już od wielu lat uznawany jest na całym świecie za miesiąc świadomości raka piersi. W tym szczególnym okresie podejmowane są tematy związane z profilaktyką, diagnostyką oraz nowoczesnym leczeniem nowotworów piersi. W ramach kampanii, 15 października przypada Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka.

Miesiąc Świadomości Raka Piersi (tzw. Różowy Październik) celebrowany jest na świecie od 1985 roku.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie i najczęstszą przyczyną zgonu. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu.

W Polsce rak piersi w ostatnim stuleciu stał się jednym z największych zagrożeń przedwczesnej umieralności kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Częstość występowania raka piersi wzrasta z wiekiem. Wśród kobiet przed 45 rokiem życia nowotwór występuje rzadko, a większość zachorowań dotyczy kobiet po 50. roku życia. Decydujące znaczenie w kontekście profilaktyki i zapobiegania rozwojowi zaawansowanego nowotworu piersi ma jego diagnostyka i wczesne wykrycie oparta na regularnie przeprowadzanych badaniach mammograficznych.

 

Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

Samobadanie piersi należy wykonywać regularnie, dzięki czemu możliwe będzie wyczucie ewentualnej różnicy między badaniami. Badanie wykonywać należy zawsze od 3 do 5 dni po miesiączce.

Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi? Krok po kroku, Rysunki

 

Jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność?

 

Jakie objawy powinny wzbudzić Twoją czujność? Rysunki

https://www.zwrotnikraka.pl/rozowy-pazdziernik-miesiac-swiadomosci-raka-piersi/

https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-prawidlowo-wykonac-samobadanie-piersi

 

 

                                                                                    Rzecznik Prasowy
                                                                                      Magdalena Us

Powrót na początek strony