Wielka inwestycja dla zdrowia mieszkańców

W dniu 27.03.2025 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbyła się uroczystość podpisania przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej i Generalnego Wykonawcę, tj. BAUDZIEDZIC Spółka z o. o. Spółka komandytowa w Głogowie Małopolskim umowy na wykonanie nowego budynku Wielospecjalistycznego Ośrodka Terapii Jednodniowych wraz z infrastrukturą zewnętrzną, przyłączami oraz zagospodarowaniem terenu w ramach realizacji projektu pn. „Poprawa jakości i dostępności do świadczeń medycznych poprzez utworzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Białej Podlaskiej wielospecjalistycznego ośrodka terapii zabiegowych realizowanych w trybie jednego dnia oraz doposażenie AOS”.
W konferencji prasowej poświęconej inwestycji udział wzięli:
- Grzegorz Bierecki – Senator RP,
- Monika Pawłowska – Poseł na Sejm RP,
- Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego,
- Jarosław Kwasek – Członek Zarządu Województwa Lubelskiego,
- Ryszard Szczygieł – Radny Województwa Lubelskiego, Przewodniczący Komisji Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej,
- Małgorzata Skrok – Dyrektor Departament Zdrowia i Polityki Społecznej UMWL w Lublinie,
- Dariusz Litwiniuk – Kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Białej Podlaskiej, Przewodniczący Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej,
- Marcin Baran – Wiceprezes Zarządu - Generalny Wykonawca: BAUDZIEDZIC Spółka z o. o. Spółka komandytowa,
- Dariusz Rodzoń – Dyrektor ds. produkcji - Generalny Wykonawca: BAUDZIEDZIC Spółka z o. o. Spółka komandytowa,
- Artur Kozioł – Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
Generalny Wykonawca: BAUDZIEDZIC Spółka z o. o. Spółka komandytowa, ul. Lotniskowa 8, 30-060 Głogów Małopolski
Wartość planowanej umowy: 31.202.455,50 PLN
Ze strony Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej umowę podpisał Pan Artur Kozioł - Dyrektor, a ze strony Generalnego Wykonawcy, tj. BAUDZIEDZIC Spółka. z o. o. Spółka komandytowa - Pan Marcin Baran - Wiceprezes Zarządu.
Tytuł projektu: „Poprawa jakości i dostępności do świadczeń medycznych poprzez utworzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Białej Podlaskiej wielospecjalistycznego ośrodka terapii zabiegowych realizowanych w trybie jednego dnia oraz doposażenie AOS”.
Projekt swoim zakresem obejmuje:
- Budowę i doposażenie nowego 4-kondygnacyjnego budynku, który będzie pełnił funkcję wielospecjalistycznego ośrodka terapii zabiegowych realizowanych w trybie jednego dnia. W ramach projektu Szpital uzyskał kompleksową dokumentację projektową - techniczną nowopowstającego Ośrodka i zapewni w jego trakcie nadzór inwestorski nad realizowanym robotami budowlanymi.
W nowym budynku kondygnacja podziemna stanowić będzie funkcje techniczno-magazynowe i logistyczne, a trzy kondygnacje nadziemne będą związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych w ramach Ośrodka:
- Poziom 0 (parter) - pełnić będzie funkcję poradni o profilu okulistycznym. Parter zostanie przeznaczony na funkcje diagnostyczno-zabiegowe i konsultacyjne dla pacjentów ambulatoryjnych. Obszar będzie obejmował rejestrację, poczekalnię oraz szatnie. Rejestracja będzie obsługiwała pacjentów ambulatoryjnych oraz chorych umówionych na zabieg.
- Poziom +1 - I piętro będzie przeznaczone na oddział i obszar zabiegowy okulistyczny świadczeń w trybie jednego dnia. W bezpośrednim sąsiedztwie oddziału znajdzie się 2 - salowy obszar zabiegowy z zapleczem przygotowawczym. Sale zostaną wyposażone w kolumnę anestezjologiczną i chirurgiczną, lampę zabiegową, stół zabiegowy. mobilny, monitory, mobilny mikroskop okulistyczny.
- Poziom +2 - II piętro budynku przeznaczone zostanie na obszar zabiegowy terapii jednodniowych o profilu zabiegowym. W wyniku inwestycji na tym poziomie będą realizowane następujące zakresy świadczeń: chirurgiczny, urazowo-ortopedyczny, urologiczny, ginekologiczny, otolaryngologiczny. Przewidziano na tym piętrze sale pobytu dziennego dla 8 pacjentów. W obszarze tym zostanie zlokalizowany 2-salowy obszar operacyjny z zapleczem przygotowawczym. W obrębie obszaru zabiegowego znajdzie się 2 - łóżkowa sala nadzoru poznieczuleniowego.
Zakres prac uwzględnia połączenie nowego budynku komunikacją podziemną z kompleksem głównym Szpitala. Nowy obiekt będzie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego kompleksu budynków Szpitala i wykorzystywał istniejącą infrastrukturę diagnostyczno-usługową Szpitala.
2. Zakup sprzętu medycznego i innego wyposażenia na potrzeby funkcjonowania nowego Ośrodka,
m. in. stoły operacyjne okulistyczne, stoły operacyjne ogólnochirurgiczne z wyposażeniem, lampy
operacyjne, kolumny chirurgiczne, funduskamera, mikroskopy okulistyczne, optyczna
kohenrentna tomografia (OCT), kardiomonitory, aparaty do znieczulania z kardiomonitorem,
defibrylatory.
3. Zakup sprzętu medyczny na potrzeby działających w Szpitalu innych poradni specjalistycznych,
m. in. dermsatoskopy, EKG, aparat do spirometrii, analizator składu ciała, fotel urologiczny.
4. Szkolenia dla pracowników personelu medycznego i niemedycznego Szpitala.
5. Promocja projektu.
„Jednym z głównych celów inwestycji jest przesunięcie ciężaru świadczeń medycznych z hospitalizacji na AOS (Ambulatoryjna Opieka Specjalistyczna). Pozwoli to na skrócenie oczekiwania na wizytę u specjalistów, a także umożliwi szybszy dostęp do opieki w przypadkach chorób, które obecnie charakteryzują się długimi czasami oczekiwania na leczenie. Z kolei nowoczesny sprzęt diagnostyczny oraz wyposażenie gabinetów zapewnią wyższy standard świadczonych usług, co przyczyni się do precyzyjniejszej diagnozy i efektywniejszego leczenia. Dodatkowo, rozbudowa poradni specjalistycznych poprawi możliwości diagnostyczne Szpitala oraz umożliwi szerszy dostęp do badań profilaktycznych, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia społeczności lokalnej. Z inwestycji tej skorzystają mieszkańcy Białej Podlaskiej i okolicznych miejscowości. W efekcie, nowy ośrodek nie tylko przyspieszy proces leczenia, ale również będzie miał długofalowy wpływ na poprawę jakości życia, tworząc nowoczesne i przyjazne miejsce, w którym zdrowie i komfort pacjentów będą zawsze na pierwszym miejscu.” – podkreślił Artur Kozioł, Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
Wartość projektu: 49.187.522,38 PLN.
Dofinansowanie projektu z UE (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027: 41.748.146,26 PLN.
Dofinansowanie projektu z Budżetu Województwa Lubelskiego: 7.439.376,12 PLN.
„Serdecznie dziękuję Marszałkowi Województwa Lubelskiego, Panu Jarosławowi Stawiarskiemu, za wsparcie tej strategicznej inwestycji, Senatorowi Grzegorzowi Biereckiemu za zaangażowanie w rozwój naszego szpitala i regionu, a także Przewodniczącemu Rady Społecznej Szpitala, Panu Dariuszowi Litwiniukowi, za pomoc i wsparcie na każdym etapie realizacji projektu. Wyrazy wdzięczności kieruję także do wszystkich, którzy przyczynili się do tego, że ten projekt jest realizowany. To krok milowy w rozwoju medycyny w naszym regionie.” – dodał Artur Kozioł, Dyrektor WSzS w Białej Podlaskiej.
„Szpital w Białej Podlaskiej dąży do bycia jednym z najlepszych w Polsce, a jego dynamiczny rozwój to zasługa zarówno sprawnego zarządzania, jak i wsparcia Samorządu Województwa Lubelskiego. Placówka skutecznie wykorzystuje przekazane fundusze, realizując potrzebne inwestycje i podnosząc jakość usług medycznych. Gratuluję odwagi w podejmowaniu wyzwań oraz determinacji w dążeniu do doskonałości, zwłaszcza w tak wymagających czasach dla służby zdrowia.” – wyraził swoje uznanie Grzegorz Bierecki, Senator RP.
„Przyszłość medycyny to rozwój ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i chirurgii jednego dnia – właśnie taką wizję realizuje Dyrektor Szpitala w Białej Podlaskiej. Sprawne AOS-y pozwalają odciążyć szpitale i leczyć pacjentów szybciej. Jako Zarząd Województwa Lubelskiego inwestujemy w ten model, a bialski projekt jest największym tego typu przedsięwzięciem. Gratuluję Dyrektorowi determinacji.” – podkreślił Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Lubelskiego.