Dzienny Dom Opieki Medycznej

Dzienny Dom Opieki Medycznej (DDOM) jest jedną z form opieki zdrowotnej nad osobami niesamodzielnymi, w szczególności osobami powyżej 65 roku życia, których stan zdrowia nie pozwala na pozostawanie wyłącznie pod opieką podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, a jednocześnie nie wymaga całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego realizowanego w trybie stacjonarnym.

Dzienny Dom Opieki Medycznej utworzony w ramach projektu "Domowy Szpital"  współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

1. KRYTERIA PRZYJĘCIA DO DDOM
Do Dziennego Domu Opieki Medycznej mogą być przyjęte osoby:

• niesamodzielne, które w ocenie skali samodzielności Barthel otrzymały 40-65 punktów,
  • bezpośrednio po przebytej hospitalizacji i/lub, którym w okresie ostatnich 12 miesięcy udzielone zostały świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego.

2. PODSTAWOWE CELE KWALIFIKOWANIA PACJENTÓW DO DDOM

• poprawa stanu zdrowia,
  • poprawa samodzielności życiowej,
  • zapobieganie wczesnym powikłaniom poszpitalnym,
  • przygotowanie pacjenta i rodziny do życia z niepełnosprawnością,
  • przygotowanie pacjenta i rodziny do samoopieki i samopielęgnacji.

3. KRYTERIA WYŁĄCZENIA Z MOŻLIWOŚCI KORZYSTANIA Z USŁUG DDOM

• pacjenci korzystający ze świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki długoterminowej, opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz rehabilitacji leczniczej, w warunkach ośrodka lub oddziału dziennego oraz w warunkach stacjonarnych,
  • pacjenci, u których podstawowym wskaźnikiem do objęcia ich opieką jest zaawansowana choroba psychiczna lub uzależnienie,
  • osoby chore psychicznie, których choroba związana jest z zaburzeniami psychotycznymi lub świadomości,
  • osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych, alkoholu oraz narkotyków w rozumieniu Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

4. TRYB KIEROWANIA DO DDOM

Kierowanie do Dziennego Domu Opieki Medycznej będzie odbywało się na podstawie skierowania oraz karty oceny stanu klinicznego, sporządzanej z zastosowaniem skali poziomu samodzielności (skala Barthel).
Skierowanie do DDOM wydaje:

• lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ),
  • lekarz prowadzący leczenie szpitalne (pacjenci objęci leczeniem szpitalnym).

5. CZAS TRWANIA POBYTU W DDOM

• czas trwania pobytu w DDOM będzie ustalany indywidualnie przez zespół terapeutyczny i nie będzie on krótszy niż 30 dni roboczych i dłuższy niż 120 dni,
  • DDOM funkcjonuje przez cały rok, we wszystkie dni robocze od godz. 7.00 do 17.00
  • wsparcie pacjentom DDOM jest udzielane od 02.05.2017 r. do 31.01.2019 r.

6. ZAKRES ŚWIADCZEŃ UDZIELANYCH W DDOM

• opieka pielęgniarska, w tym edukacja pacjenta dotycząca samoopieki i samopielęgnacji,
  • usprawnianie ruchowe,
  • stymulacja procesów poznawczych,
  • terapia zajęciowa,
  • doradztwo w doborze odpowiednich wyrobów medycznych,
  • przygotowanie rodziny i opiekunów pacjenta do kontynuacji opieki (działania edukacyjne).

7. PERSONEL DDOM

Opieka dla 10–15 pacjentów realizowana jest przez wielodyscyplinarny zespół terapeutyczny w składzie:

• lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji medycznej,
  • lekarz specjalista w dziedzinie geriatrii,
  • pielęgniarka,
  • fizjoterapeuta,